Humanitární pomoc Ukrajině

Exekutorský úřad Praha 10 – JUDr. Igor Ivanko,
humanitární pomoc na hraničním přechodu Vyšné Německé

Dne 19.3.2022 se soudní exekutor JUDr. Igor Ivanko společně se svými zaměstnanci ředitelem úřadu PhDr.,JUDr. Luďkem Žákovcem, Petrem Redlem a se studenty západočeské univerzity Simonou Linhartovou a Erikem Žákovcem (také zaměstnanec Ex. Úřadu) vydali na Ukrajinsko – Slovenskou hranici s humanitární pomocí pro ukrajinské uprchlíky.

Celá akce byla předem konzultována s dobrovolníky organizace Maltézská pomoc Slovensko, kteří pomáhají v první linii na hraničním přechodu Vyšné Nemecké již od počátku uprchlické krize, způsobené konfliktem na Ukrajině. Dobrovolníci předem avizovali, co uprchlíci bezprostředně po přechodu hranic potřebují, čeho mají nedostatek a co jim ubývá.   Tato výměna informací proběhla především proto, abychom na místo přivezli ty zásoby, pro které bude na hranici okamžité využití. Společně jsme nakoupili všechno, co nám bylo řečeno. Například dětské příkrmy, přesnídávky, sušenky, lízátka a další sladkosti, dále také hygienické potřeby všeho druhu, nápoje v uzavíratelných lahvích, polštáře, deky a mnoho dalšího. Vyjeli jsme s plně naloženou dodávkou a osobním automobilem.

Po příjezdu na hranice jsme byli svědky nepřetržitého proudu uprchlíků, často nesoucích si věci pouze v igelitových taškách. Jednalo se hlavně o ženy s dětmi. Zásoby jsme vynosili do stanu Maltézské pomoci, který je hned prvním stanovištěm na Slovenské straně. Bezprostředně po vyložení se začali dětské přesnídávky, pití a další potraviny uprchlíkům rozdávat a bylo naprosto očividné, že po mnohahodinovém a strastiplném přechodu hranice, jsou za tuto pomoc opravdu vděční.

Dobrovolníci Maltézské pomoci nám popsali, jaká byla na přechodu doposud situace a že se snaží pomáhat i přes chaotické poměry, které na přechodu vzhledem k množství uprchlíků, panují. Velmi ocenili naší iniciativu a přístup k tomuto problému. Byli moc vděční za to, že se alespoň někdo vydává na konkrétní pomoc z vlastní iniciativy a nejezdí se na místo pouze fotit pro lepší PR, jak to bohužel dělají mnohé jiné organizace.

Autor: Erik Žákovec